Najwyższe budynki na świecie

Budynków wysokich na świecie trochę jest. Zgodnie z danymi CTBUH (źródło) na dzień tworzenia tego posta mamy:

  • 127 budynków powyżej 300m,
  • 1320 budynków powyżej 200m,
  • 4249 budynków powyżej 150m.

Ale nie oszukujmy się – pozycja 119 na liście budynków najwyższych nikogo nie interesuje (Gate to the East w Suzhou jakby co; byłem, widziałem – bardzo ciekawy!). Zajmijmy się więc ścisłą czołówką.

 

Parszywa trzynastka

By Ali Zifan (Own work; Used data from Emporis.com) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Powyższa grafika przedstawia 10 najwyższych budynków na świecie (Petronas Towers liczy się podwójnie) i była aktualna jeszcze dwa lata temu. W 2016 i 2017 dołączyły trzy nowe giganty i aktualną grafikę można obejrzeć na stronie CTBUH tutaj. Ruch w biznesie jest – jakby wziąć pod uwagę również budynki w trakcie wznoszenia, to Zifeng Tower (pozycja 10 na grafice poniżej i 13 na aktualnym posterze CTBUH) spadnie na miejsce 27! I to już w 2021!!

Wymieńmy zatem tę pierwszą trzynastkę na styczeń 2018 (przy tym tempie może warto byłoby dodać jeszcze dzień miesiąca i godzinę…)

    1. Burj Khalifa, Dubai (AE), 828m
    2. Shanghai Tower, Shanghai (CN), 632m
    3. Makkah Royal Clock Tower, Mecca (SA), 601m
    4. Ping An Finance Center, Shenzhen (CN), 599.1m
    5. Lotte World Tower, Seoul (KR), 554.5m
    6. One World Trade Center, New York City (US), 541.3m
    7. Guangzhou CTF Finance Centre, Guangzhou (CN), 530m
    8. TAIPEI 101, Taipei (TW), 508m
    9. Shanghai World Financial Center, Shanghai (CN), 492m
    10. International Commerce Centre, Hong Kong (CN), 484m
    11. Petronas Twin Tower 1, Kuala Lumpur (MY), 451.9m
    12. Petronas Twin Tower 2, Kuala Lumpur (MY), 451.9m
    13. Zifeng Tower, Nanjing (CN), 450m

Na razie miałem szansę zwiedzić pozycje 2, 4, 5, 6, 9, 11 i 12. Forum CTBUH w tym roku jest w Dubaju, więc pozycja pierwsza niebawem dołączy do listy.

Swoją drogą najwyższy w Polsce Pałac Kultury i Nauki jest na chlubnym miejscu 593 z wysokością 230.7m (też widziałem, jakby co).

 

Wysokość budynku, czyli co?

No właśnie, jak się właściwie definiuje wysokość budynku? Do najwyższego punktu? Do najwyższej kondygnacji użytkowej? Do szczytu konstrukcji? Tak naprawdę jest to kwestia mocno umowna. Właściciele budynków z dużą iglicą będą się upierali, że liczy się najwyższy punkt. Ci od budynków bez iglicy obiektywnie stwierdzą, że nie należy jej brać pod uwagę. Kto ich rozsądzi? CTBUH oczywiście! Definiowanie co uznajemy za realną wysokość budynku jest jednym z celów ich działania (sprawdź inne cele tutaj) i wygląda na to, że mają dobrych speców od marketingu, bo w tej dziedzinie są niekwestionowanym autorytetem. CTBUH mierzy budynki od poziomu wejścia do budynku do architektonicznego szczytu.

Szczyt architektoniczny zawiera w sobie iglice, ale nie zawiera anten, masztów flagowych, sygnalizatorów i tym podobnych elementów technicznych (które mogłyby się zmienić wraz z rozwojem nowych technologii). Szczegółowy opis kryteriów dostępny pod tym linkiem.

 

Kontrowersje

Czy te subtelności w ogóle mają znaczenie? Okazuje się, że tak – i to wielkie! W 1998 roku oddano do użytku Petronas Towers. Właściciele budynku reklamowali wtedy, że jest to najwyższy budynek świata. Problem w tym, że to samo mówili właściciele Sears Tower (aktualnie Willis Tower) z Chicago powstałego w 1974. O jakie metry się bili możecie zobaczyć poniżej. Jeżeli brać pod uwagę najwyższy punkt, to budynek w Chicago (pierwszy z lewej) jest od wież w Kuala Lumpur (w środku) wyższy o dobre 75m. Tyle tylko, że Sears Tower ma na szczycie anteny, a Petronas Towers iglice – dobrze to zilustrowano na np. tutaj.

By Alexander.stohr [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Posiadanie tytułu najwyższego budynku świata daje prestiż, a prestiż daje pieniądze. Ogłoszenie przez CTBUH, że legendarne Sears Tower po 20 latach traci tytuł najwyższego budynku i spada na trzecie(!) miejsce, w dodatku zdetronizowane przez jakąś Malezję (o której większość osób w Chicago w życiu nie słyszało) wywołało spore zamieszanie (o kontrowersjach czytaj np. tu). Teraz to już i tak bez znaczenia, bo powstało nowych 10 wyższych budynków, ale wtedy był szum. Pobocznym efektem tego było bardzo duże rozreklamowanie twórcy tego zamieszania – CTBUH – które od tamtej pory jest niezmiennie autorytetem w dziedzinie mierzenia wysokości budynków.